Bude nová česká prejudiciálka – monopol kolektívnych správcov

Evropský soud bude průlomově řešit spor o placení peněz za autorská práva, které jménem českých umělců vymáhá po majitelích restaurací a hospod společnost Intergram. U Ústavního soudu totiž se svou stížností ve sporu o asi devět tisíc korun uspěl podnikatel Igor Lisoň, který v Praze provozuje Hospůdku nad Viktorkou. Evropský soudní dvůr tak má rozhodnout, zda český zákon, který upravuje vybírání peněz za autorská práva, neporušuje normy EU. Čítajte na Aktualne.cz

USČR: sp. zn. II ÚS 1658/11 (ešte nepublikovaný)
“Ústavnímu soudu nezbývá než konstatovat, že městský soud pochybil, pokud se unijní dimenzí projednávaného případu nezabýval,” rozhodli soudci s tím, že se pražští soudci na Evropský soudní dvůr, který podobný spor dosud neřešil, měli jednoznačně obrátit. Soudci spor nerozhodli jednomyslně, předsedkyně senátu Dagmar Lastovecká si vyhradila právo na odlišný názor.

“Ústavní soud považuje porušení ústavně zaručených práv za natolik významné vybočení z pravidel ústavnosti, dotýkající se možného systémového problému národního práva, že ačkoliv šlo ve svém základu o bagatelní spor, vyhověl návrhu stěžovatele,”