Recenzia: LLM Information and Communication Technology Law (Oslo)

Úvodom by som chcela rovno povedať, že všetko čo sa hovorí o Nórsku ako krajine je pravda. Ide o úžasnú krajinu s najkrajšou prírodou akú som kedy videla, žije tu pohodový národ a taký istý duch má aj univerzita a program Information and Communication Technology Law. Ak sa rozhodnete pre štúdium tohto programu, nemusíte mať právnické vzdelanie, ktoré je však výhodou.

Hlavným heslom na univerzite je že: všetko bude vybavené k študentovej spokojnosti a pýtajte sa počas prednášok, radi Vám všetko aj trikrát zopakujeme. Program trvá tri semestre, tretí semester je určený na napísanie diplomovej práce. Program je vyučovaný v anglickom jazyku, s ktorým sa dohovoríte všade v Nórsku. Ostané informácie o predmetoch a počte potrebných kreditov sa dozviete na internetovej stránke, ale čo tam nenájdete budem sa snažiť v krátkosti popísať nižšie.

Hlavným garantom programu je prof. Jon Bing. Ide o pána profesora, zakladateľa právnickej informatiky, ktorý každý mesiac pozýva študentov programu, učiteľov a svojich známych z oboru do svojho slonieho domčeku na stretnutie (tzv. Mandagsklub), nadviazanie nových kontaktov, pán profesor sa s každým hosťom privíta a porozpráva. Jeho osobnosť vystihuje aj táto reklama http://www.youtube.com/watch?v=S8-rMyDCyak, ktorú natočil pre najväčšieho nórskeho telefónneho operátora. Pod jeho vedením máte pocit, že nič nie je nemožné, stačí len chcieť.

Dvojhodinové prednášky k povinným predmetom boli takmer každý deň, univerzita umožňuje študentom zvoliť si aj iné akékoľvek predmety a samozrejme možnosť zadarmo chodiť na hodiny nórštiny. Školné bolo v čase môjho štúdia 514 NOk (cca 70€) za semester. Súčasťou každého semestra je výlet do inej krajiny – my sme napríklad boli na konferencii v Kodani a v Bruseli v EFTA a Namure, kde sme navštívili rovnaký program ako bol náš. Okrem prednášok sa konali rôzne stretnutia s bývalými úspešnými študentmi, boli sme na návšteve vo vyhľadávači Opera a rôznych advokátskych kancelárií venujúcim sa ICT.

Každý prijatý študent do programu dostane vlastnú internátnu izbu. Budova právnickej fakulty sa nachádza ako jediná z fakúlt priamo v centre Osla. Fakulta tu má obrovské študovne a telocvične, krčmu, lezeckú stenu, posilovňa zo saunou sú od budovy fakulty vzdialené 15 min. peši.

Programu patrí celé jedno poschodie právnickej fakulty, na ktorom je výborná knižnica s 24 hodinovým vstupom pre študentov, kuchynka, automat na kávu, kopírka, učebne a študovne s vyhradenými stolmi pre študentov programu.

Jediným negatívom rozhodnutia študovať v Nórsku sú vysoké životné náklady, kedže Oslo patrí k najdrahším metropolám sveta (dá sa však nájsť brigáda a pribúdajúcimi znalosťami Nórštiny je to ešte jednoduchšie). Napriek tomu rozhodnutie ísť študovať tento LL.M program do Osla odporúčam každému. Bolo to moje doterajšie najlepšie životné rozhodnutie.

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na emaily: angela (dot) sobolciakova (at) gmail.com