Slovenská polícia a sledovanie elektronickej komunikácie
Mária Benedikovičová na SME.sk píše o využívaní elektronickej komunikácie v trestnom konaní:
Špeciálny prokurátor Ján Hrivnák hovorí, že pri odhaľovaní korupcie a organizovaného zločinu sa internetová komunikácia nevyužíva ako nosný, ale podporný dôkaz. „Najčastejšie sa skúma emailová pošta. Službu Skype nemožno dokonale sledovať pre technické obmedzenia.“ Facebook sa podľa Hrivnáka zatiaľ využíva málo. Vyšetrovatelia podľa prokurátora vedia získať aj vymazané emaily. „Keď sa fyzicky zaistia počítače a servery, skúmajú ich znalci, ktorí dokážu oživiť aj zmazané emaily,“ hovorí Hrivnák. Polícia nevedie štatistiky, koľko žiadostí na sledovanie emailov, komunikácie cez Skype či Facebook ročne podáva súdom. Sudcovia povoľujú aj odpočúvanie mobilov a pevných liniek.
SME.sk uvádza aj príklady konkrétnych známych konaní kedy bol použitý Skype hovor alebo email. Podľa hovocu policajného prezídia
„Získavanie dôkazov z takýchto dôkazných prostriedkov slovenský Trestný poriadok umožňuje, avšak za presne stanovených podmienok upravených zákonom,“ napísal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Sledovanie internetovej komunikácie musí podľa Slivku odsúhlasiť súd. „Na základe príkazu sudcu je prevádzkovateľ danej služby povinný na účely trestného konania dôkaz poskytnúť.“
Toto jasné konštatovanie je trochu prekvapujúce keďže EISi v prípade data retention odhlalilo, že Policajný zbor neraz vyžadoval údaje o uskutočnenej prevádzke podľa zákona o policajnom zbore aj mimo trestného konania. Je teda možné, že situácia v trestnom konaní je oveľa rigoróznejšia, pretože predsa len dôkazy podliehajú drobnohľadu sudcu pokiaľ ide o ich zákonnosť. Mimo trestného konania, napríklad pri prejednávaní priestupkov, často nie je kto by takéto nezákonné získavanie údajov bez súdneho príkazu poriadne namietal.
Celý článok je tu.
Odpovedať