Ako môže chrániť rádio svoj dopravný servis?

Zaujímavý prípad reportuje SME.sk. Dopravný servis Rádia Expres nachytal konkurenčný Stella servis, ako bez povolenia používa jeho informácie. Dôkaz nahral na video a zverejnil na internete. Chcú ho použiť ako dôkaz na súde. Podľa SME.sk

Expres vo svojej internetovej aplikácii s dopravným servisom zverejnil tri vymyslené udalosti. Prvou bol policajný radar v Závadke, pričom nespresnili v ktorej, keďže obcí s týmto názvom je viac. Na ceste zo Svitu do Popradu zaznačili odstavený kamión v neprehľadnej zákrute, hoci ide o rovnú cestu. Napokon si vymysleli dopravnú nehodu na ceste R1 pri Nitre. Vo vysielaní o týchto udalostiach rádio neinformovalo, aby sa konkurencia nemohla brániť, že jej volali šoféri, ktorí to počuli. Stella servis informácie prebral do štvrť hodiny a vzápätí ich vysielali rádiá, ktoré mu za služby platia. „Nevidíme dôvod, aby niekto žil z našich správ. Oni to takto robia už dlhé roky,“ hovorí riaditeľka Expresu Eva Babitzová. Dodala, že firmu na problém už upozorňovali. Teraz prípad odovzdali právnikom, ktorí by ho mali riešiť súdnou cestou.

Zdá sa teda, že Stella scrapovala databázu konkurencie, ktorú následne využívala vo svoj prospech. Šetrila tým na nákladoch, ktoré by musela inak vynaložiť v súvislosti získavaním týchto informácií od motoristov a iných osôb. Prípad je krásnym prípadom na porušenie práva k neautorskej databáze, prípadne na ťaženie z cudzieho úsilia podľa § 44 a nasl. ObchZ (reflekcia § 48 ObchZ). Ide o podobný prípad, ako keď Slovenský hydrometeorologický ústav na webe zámerne pozmenil niektoré namerané teploty a konkurencia si údaje osvojila. Tento spor ale neskončil vtedy na súde.

Podľa vyjadrenia Stella zrejme praktika nie je až tak skutkovo sporná.