Historické 54 stranové ospravedlnenie

Médiámi prebehla zaujímavá správa. SME.sk píše

Čitatelia týždenníka Plus 7 dní si v najnovšom čísle mohli za nezmenenú cenu prečítať až o 54 strán viac. Nejde však o bonus. Vydavateľ musel po rozhodnutí súdov zverejniť ospravedlnenie bývalému poslancovi SNS Štefanovi Zelníkovi a firme Žilpo veľkým nadpisovým písmom. Žilinský okresný súd v rozsudku píše, že text ospravedlnenia musí byť napísaný „rovnakým písmom nadpisu, akým bol uverejnený nadpis článku“ z roku 2009.

Zdá sa, že rôzne strany čítajú priznaný petit rôzne:

Rozsudok potvrdil aj Krajský súd v Žiline. Jeho hovorkyňa Anna Dudová Záborská však tvrdí, že ospravedlnenie malo byť zverejnené „rovnakým písmom“ a nie „rovnakou veľkosťou písma“. „Nemalo byť v rozsahu až 54 strán.“ Právny zástupca vydavateľa Rudolf Adamčík hovorí, že pojem z rozsudku nemožno vyložiť inak ako písmo rovnakej výšky, hrúbky a tvaru. Aj odborník na mediálne právo Tomáš Kamenec tvrdí, že podľa rozsudku malo byť celé ospravedlnenie napísané ako nadpis. „Nedá sa to pochopiť inak.“

54 stranové ospravedlnenie sa tak iste zapíše do dejín slovenského mediálneho práva. Mám však skôr pocit, že ako dôsledok nadreakcie žalovaného než niekoho chyby. Táto vec totiž mohla byť normálne vyriešená ako ex-post korekcia rozhodnutia, pretože zdá sa, že ani žalobcovi sa táto situácia nepáčila, keďže ju označil za zneváženie ospravedlnenia. A to či už ako zjavná chyba v písaní samotným súdom, alebo minimálne vzájomnou dohodou oboch strán.

Viac na SME.sk