Spôsob cenzurovania blogov na blog.sme.sk

Ján Gašo, dnes už bývalý SME bloger, píše o svojej skúsenosti s blogovaním na blog.sme.sk (väčší rozsah citovania pre veľkú pravdepodobnosť, že blogpost bude vymazaný :)).

Avšak hneď na ďalší mesiac som bol na základe tohto blogu http://gaso.blog.sme.sk/c/284536/Prinos-Nory-Mojsejovej-v-slovenskej-politike.html vyhodený z výberu sme. Podrobnejšie vysvetlenie a dôvod sa nachádza priamo v tom blogu. V praxi to znamenalo, že od toho okamihu sa ďalšie moje blogy už nezobrazovali na TITULKE SME a taktiež tým čitateľom čo na blogovej stránke nemali odkliknutú možnosť “všetky články” sa moje články nezobrazovali ani na tej titulke blog.sme.sk, ani v tých rebríčkoch s najvyššou karmou resp. s najčítanejšími blogmi za týždeň.

Avšak keď som 25.mája 2012 zverejnil tento článok http://gaso.blog.sme.sk/c/299548/Smerujeme-k-vystrielaniu-politikov-a-vypaleniu-parlamentu.html prišiel posledný klinec do rakvy. Ako náhle článok dosiahol karmu 22,7 táto bola následne zmazaná a na môj blogerský účet mi prišiel oznam: “Zdravime, Vas dnesny clanok bol presunuty na sukromny blog, pretoze ho povazujeme za neprinosny pre titulku sme.sk. Prosime, aby ste v buducnosti podobne clanky na titulku nevkladali. Dakujeme za pochopenie. S pozdravom, admini”.

Aktualizované 27.5.2012 13:33 – po 20tich minútach od zverejnenia tohto blogu som dostal takúto správu: “Zdravime, Vas clanok sme museli presunut na Vas sukromny blog z dovodu porusenia kodexu blogera – ten totiz nedovoluje zverejnovat na titulke blogu clanky pojednavajuce o blogoch, blogovani, ci blogeroch samotnych. Dakujeme za pochopenie, s pozdravom admini”

Bloger teda popisuje praktiky adminov SME, ktoré de facto vedú k zníženiu čítanosti. Jediné čomu však zabrániť takto nevedia je distribuované zdieľanie medzi čitateľmi. Ide o dobrý príklad toho ako môže sloboda prejavu utrpieť ak sa spoločnosť spolieha na jedného providera, ktorý nemusí priamo ani nič vymazávať, stačí že odoberie karmu, vyhodí z titulky, vybrali.sme.sk a pod. Autor pritom nepíše o až tak spoločensky ‘pichľavých’ témach.